Staff List

Senior Leadership Team

Miss Z J Linington: Federation Headteacher 

Miss H Butchard: Deputy Headteacher, Designated Safeguarding Lead

Mrs T Jeffs: Assistant Headteacher, Lead Behaviour Professional, Alternate Safeguarding Lead

Mrs K Rodgers: Assistant Headteacher

Mrs A Weedon: Assistant Headteacher

Inclusion Team

Ms J Rook: SENDCo, Year 6 form tutor

Mrs V Phillips: SEND Administrator

Mrs J Rowley: Family Support Worker, Alternate Safeguarding Lead

Mrs L Pearce: Behaviour Pastoral Support Worker

Mrs M Horwood: Behaviour Pastoral Support Worker

Mrs L Cox: Classroom Behaviour Support

MS L Diston: Classroom Behaviour Support

Mr L Dunne: Classroom Behaviour Support

Teaching Staff 

Miss J Ashby: Year 8 form tutor, Subject Leader – DT

Miss L Bell: Year 7 form tutor, Subject Leader- Art

Mr M Campbell: Year 6 form tutor, Subject Leader- English

Mr A Carter: Head of Year 8, Subject Leader – PE

Mr D Coverdale: Head of Year 6, Subject Leader Computing

Mrs H Crighton-Rook: Science teacher

Mrs M Dixon: Y8 form tutor, Textiles teacher

Mr M Duffy: Year 7 form tutor, Subject Leader – Humanities

Mr D Evans: Year 8 form tutor, Subject Leader- French

Mrs G Gunter: Year 7 form tutor, Subject Leader – Science,  Looked After Care Coordinator

Miss L Heather: Year 6 form tutor, English teacher

Miss D Hooper: Year 5 form tutor, Subject Leader -PSHCE

Mr L Jackson: Year 5 form tutor

Miss S Mall: Head of Year 5, Pupil Premium Coordinator

Mr H Oduloju: Year 7 form tutor, Maths teacher

Miss G Patten: Year 8 form tutor, Subject Leader – Maths

Mr M Russell: Head of Year 7, English teacher

Mrs J Scott: Year 6 form tutor, English teacher

Mrs C Sermons: Dance teacher

Mrs V Terry: Year 5 form tutor

Mrs S Thorn: Subject Leader – Music & RE, SMSC coordinator

Mr A Turner: Year 5 form tutor

Mrs C Twitchett: Year 6 form tutor

Cover Supervisors

Miss R Hickey

Mrs S Tookey

Non-Teaching Staff 

Mrs K Bilcock: Lead Lunchtime Supervisor

Mrs J Carles: Facilities and Premises Manager, Cover Manager

Ms K Chatwin: PA to Headteacher, School Administration Manager

Mrs W Donnelly: Kitchen Manager

Mrs J Febery-Watts: Finance Manager

Mrs M Gough: Display Technician

Mr A Grainger: Science Technician

Mrs A Hughes: Receptionist/Clerical Assistant

Mrs C Huxtable: Art & Technology Assistant

Mr G Jakes: Site Agent

Mrs L Murray: Receptionist/Clerical Assistant

Mrs A Ridley: Finance Assistant

Mrs J Sharp: Receptionist/Clerical Assistant

Mr Sam Watts: ICT Technician

Teaching Assistants

Mrs G Armstrong

Miss D Austin

Mrs S Bassett

Mrs K Bilcock

Mrs B Brown

Miss K Brown

Mrs S Goulden

Mrs J Gumbo

Mrs K Mills

Mrs D Page

Mrs M Prentice

Mr D Scheid

Miss C Sermons

Mrs M Vojtasova

Mr G Watts

Mrs J Whitby