Senior Leadership Team

Miss Z J Linington: Headteacher, Deputy Designated Safeguarding Lead

Miss H Butchard: Deputy Headteacher, Designated Safeguarding Lead, Inclusion Lead Designated teacher for CLA/PCLA, Educational Visits Coordinator

Mrs T Jeffs: Assistant Headteacher, Lead Behaviour Professional, Deputy Designated Safeguarding Lead, Wellbeing Lead, Acting Lead for Maths KS3

Mrs K Rodgers: Assistant Headteacher – Curriculum and Assessment

Mrs A Weedon: Assistant Headteacher – Teaching and Learning

Inclusion Team

Mr R Scoot: Safeguarding & Pastoral Manager, Designated Safeguarding Lead

Miss R Peate: SENDCo

Mrs V Phillips: Inclusion Administration Manager

Mrs L Pearce: Pastoral Behaviour Support Coordinator, Deputy Designated Safeguarding Lead

Mrs K Challis: Pastoral Behaviour Support Worker

Mrs L Owusu-Sekyere: Pastoral Behaviour Support Worker

Mr L Dunne: Classroom Behaviour Support Worker

Teaching Staff 

Miss J Ashby: Subject Leader – DT, Y6 form teacher

Mrs A Basra: Y6 form teacher, Acting Lead for Maths KS2

Miss L Bell: Subject Leader – Art, Y8 form teacher

Mrs N Burr: Y5 form tutor

Mr A Carter: Subject Leader – PE, Y7 form teacher, Safeguarding support

Mrs H Crighton-Rook: Science Teacher

Mr K Dell: Leader of Y6

Mrs M Dixon: Leader of Y8, Textiles teacher

Mr M Duffy: Subject Leader – Humanities, Y7 form teacher, Assistant Education Visits Coordinator, Safeguarding support

Mr Lewis Dunne: PE/Computing teacher

Mr D Evans: Subject Leader- French, Y8 form teacher, Safeguarding support

Miss L Heather: Year 6 form teacher

Mrs Rachel Gibson: Drama teacher

Mr T Hodgson –  Y5 form teacher, Pupil Premium Leader

Miss D Hooper: Subject Leader – PSHCE, Y5 form teacher (maternity leave)

Mr L Jackson: Year 6 form teacher

Mrs L Knight: Subject Leader – Science, Y7 form teacher

Miss S Mall:  Leader of Y5

Mr Jack North: Y5 form teacher

Mr H Oduloju: Y7 form teacher

Miss Peate: French teacher

Mrs Ranger: Computing teacher

Mr M Russell: Leader of Y7

Mrs C Sermons: Dance teacher (maternity leave)

Mrs V Terry: Y5 form teacher

Mrs S Thorn: Subject Leader – Music & RE, Y7 form teacher

Mr G Watts: Y5 form teacher

Mr L Wells: Subject Leader – English, Y8 form teacher

Mr J Wyatt: KS3 Teacher, Y7 form teacher

Cover Supervisors

Mrs R Gibson

Mrs H Ranger

Mrs S Tookey (Cover Manager)

Non-Teaching Staff 

Mrs K Bilcock: Lead Lunchtime Supervisor, Breakfast Club

Ms K Chatwin: PA to Headteacher, School Administration Manager, Staff Absence Manager

Miss T Clarke: Kitchen Manager

Mrs J Febery-Watts: Finance Manager

Mrs M Gough: Display Technician

Mr A Grainger: Science Technician

Mrs A Harding: Receptionist/Office Administrator

Mrs C Huxtable: Art & Technology Assistant

Mr G Jakes: Site Agent

Miss S Lee: Receptionist/Office Administrator

Mrs K Mills: Library Assistant

Mrs L Murray: Receptionist/Office Administrator

Mrs A Ridley: Finance Assistant

Mr J Sabio-Jiminez: – Premises Manager

Mrs J Sharp: Receptionist/Office Administrator

Mrs L Turner: Cook

Mr Sam Watts: ICT Technician (Partnership Education)

Miss C Weddell: Digital Marketing ( Partnership Education)

Teaching Assistants

Miss D Austin

Miss E Balogh

Mrs S Bassett

Mrs K Bilcock

Mr A Clark

Mrs J Gumbo

Miss R Heeney

Mrs D Page

Mrs C Sermons (maternity leave)

Miss S Taylor

Miss K Thompson

Miss N Webb

Mrs J Whitby

Miss O Whitby

Miss S Whiting